Články

Výhody a nevýhody vnútorných a vonkajších omietok

Výhody a nevýhody vnútorných a vonkajších omietok

Vnútorné aj vonkajšie omietky sú dôležitou súčasťou každého domu či inej stavby. Zatiaľ čo vnútorná omietka slúži na vyrovnávanie povrchu a estetické upravenie interiéru, vonkajšia omietka chráni budovu pred prírodnými vplyvmi a zvyšuje trvanlivosť základov domu. Oba typy omietok majú svoje výhody a nevýhody, ktoré je dôležité zvážiť pri ich výbere a použití. V tomto článku sa zameriame na výhody a nevýhody vnútorných a vonkajších omietok, aby sme vám poskytli užitočné informácie a pomohli vám rozhodnúť sa pre najlepšiu možnosť pre vašu stavbu.

Typy vnútorných omietok

Vnútorná omietka chráni steny pred mechanickým poškodením a spevňuje jej konštrukčné prvky. Do každého domu sa však hodí iná omietka. Nejde však iba o štýl či farbu, ale predovšetkým o podklad, na ktorý je nanášaná. Každá z nasledujúcich typov má iné vlastnosti, preto je jej výber veľmi dôležitý.

Sadrová omietka

Sadrové omietky sa vyznačujú svojou hladkosťou, vďaka čomu sa hodia nielen v interiéroch domov, ale aj v kancelárskych priestoroch či iných budovách, mimo tých rezidenčných. Ide o aktívny materiál, pri ktorom môže stena dýchať. Reguluje vzduch v miestnosti a absorbuje vlhkosť. Negatívom sadrových omietok je, že pohlcujú zápachy, ako napríklad cigaretový dym, kvôli čomu môže z dlhodobého hľadiska stena zapáchať či zmeniť farbu. Rovnako tak sú náchylnejšie na mechanické poškodenie, takže ich neodporúčame používať v detských izbách či garážach.

Vápenná omietka

Vápenné omietky majú najväčšiu schopnosť regulovať vlhkosť v interiéri, preto sa radia medzi omietky zabezpečujúce najzdravšie vnútorné prostredie. Takáto omietka tiež môže predstavovať prírodnú ochranu pred škodlivými mikroorganizmami či plesňami. Vápenné omietky sú antistatické, preto sa na ne nezachytávajú čiastočky prachu či iných nečistôt. Jedinou väčšou nevýhodou vápenných omietok je zvýšené regulovanie, až pohlcovanie vlhkosti, čo nemusia dobre znášať ľudia, ktorí sú náchylní na suchý vzduch.

Vápenno-cementová omietka

Tento druh omietky je skvelý do miestností s vyššou vlhkosťou, ako sú práčovne, kúpeľne či kuchyne. Aj v prázdnejších miestnostiach dokážu dotvoriť správnu akustiku či akumulovať teplo. Na rozdiel od iných druhov sú tiež cenovo dostupnejšie. Nevýhodou tohto druhu omietky je fakt, že si vyžadujú častejšiu údržbu, pretože počas absorpcie vlhka majú tendenciu praskať. Praskliny sa môžu ukázať v krátkom i dlhom intervale, čo závisí od množstva vlhka, ktoré pohltí, či od materiálu, ktorý je pod omietkou.

Strojová omietka

Na strojovú omietku sa používa špeciálny stroj, ktorý rovnomerne nanáša materiál na steny. Oproti ručnému nanášaniu omietky je tento typ oveľa rýchlejší, presnejší a jednoduchší. Strojová omietka a predovšetkým proces jej nanášania sa oplatí najmä vo väčších miestnostiach vzhľadom na veľkosť plochy pre omietku a celkový čas práce. Aj napriek tomu však ide o drahšiu záležitosť, najmä pre menšie projekty. Strojová aplikácia omietky je najlepšie vhodná pre väčšie, otvorené plochy. Pri komplikovanejších tvaroch, detailoch alebo rohoch izieb môže byť obtiažne dosiahnuť presné nanesenie omietky.

Typy vonkajších omietok

Vonkajšie, fasádne omietky slúžia na zvýšenie tepelnej izolácie a odolnosti domu voči poveternostným vplyvom ako sú dážď, vietor a slnečné žiarenie. Existuje široká škála materiálov na vonkajšie omietky, vrátane cementových omietok, vápenno-pieskových omietok, akrylátových omietok a omietok na báze polymérov, ktorých výhody a nevýhody nájdete nižšie.

Akrylátová omietka

Akrylátová omietka pozostáva z akrylátovej živice a syntetických polymérových spojív. Tento druh fasádnej omietky dobre viaže pigment, preto medzi týmto druhom nájdete aj sýte a výrazné odtiene farieb. Dobre odoláva poveternostným vplyvom a je cenovo dostupná. Aj napriek tomu má nízku paropriepustnosť a veľmi ľahko sa zašpiní. Okrem toho, nie je vhodná na fasády zateplené minerálnou vlnou alebo na murivo s vysokou paropriepustnosťou.

Silikátová omietka

Silikátová omietka je vyrábaná na základe spojív, ktoré sú vo forme vodných roztokov kremičitanu draselného, známeho ako vodné sklo. Táto omietka je zásaditá a prirodzene poskytuje ochranu pred plesňami. Je dôležité si uvedomiť, že táto omietka je citlivá na extrémne teploty počas procesu spracovania, pretože zreje nielen fyzikálne, ale aj chemicky. Je najlepšie nanášať ju pri vonkajších teplotách medzi +8 °C a +25 °C, aby sa zabránilo vzniku tmavších škvŕn alebo prasklín na povrchu.

Minerálna omietka

Základom minerálnych omietok je cement a vápenný hydrát. Sú pružné, mechanicky odolné, vysoko paropriepustné a majú dobrú priľnavosť aj pri zvýšenej vlhkosti. Minerálna omietka má pomerne širokú farebnú škálu, vďaka čomu nemusíte byť limitovaní výberom vysneného odtieňa fasády. Tento typ omietky je však o niečo drahší ako iné typy, jej aplikácia trvá o niečo dlhšie a nie je vhodná pre všetky povrchy.

Omietky do interiéru aj exteriéru

Hlinená omietka

Hlinená omietka sa stala opäť populárnou vďaka ekologickému a zdraviu neškodnému materiálu. Tento druh omietky vynikajúco pohlcuje vlhkosť a následne ju rovnomerne prenáša, čím vzniká optimálna vlhkosť stien. Je vhodná do interiéru aj exteriéru a jej údržba je skutočne jednoduchá. Stačí omietku navlhčiť a uhladiť. Tento tip sa vám zíde, ak si práve túto omietku zvolíte. Je totižto o čosi menej odolnejšia voči oderu či poškodeniu ako iné typy omietky.

Rôzne typy omietok majú rôzne vlastnosti, použitie, výhody aj nevýhody. Ak práve staviate alebo renovujete interiér či exteriér vášho domu, radi vám pomôžeme s výberom. Sme experti na rôzne stavebné práce, preto dokážeme spojiť vaše predstavy a naše komplexné portfólio služieb do výsledku ušitého na mieru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *